تبلیغات
همسفران HAMSAFARAN - بایدها و نبایدهای مراحل خواستگاری (قسمت 2)
 
همسفران HAMSAFARAN
 
 


باید ها و نبایدهای مراحل خواستگاری(قسمت 2)

 

بسم الله الرحمن الرحیم


گام چهارم مطالب و موضوعاتی که می بایست مطرح شود :

در جهت شناخت سعی کنید بیشتر به یکد یگر  کمک  کنید تا بتوانید تصمیم  آگانه بگیرید  لذا  از هر گونه افراط و تفریط بشدت دوری کرده  و صادقانه و مسئولانه  توانمندی ها و  کاستی ها را بیان کنید وگرنه هر گونه ناصداقتی در آیند سبب پیدایش یک بحران روحی و چالشی در میسر زندگی می شود .

لذا بهتر است موارد زیر  رعایت شود:

یک - ابتدا  خودتان را معرفی کرده و خلاصه ای مفید از گذشته زندگی خود بیان کنید

مواردی مانند : ، نام و نام خانوادگی  ، شغل ، سن ،  شغل پدر و مادر ، میزان تحصیلات هریک از  ( بقیه در ادامه مطلب)

آنها وضعیت شغلی و تحصیلی و سنی دیگر افراد خانواده و این  که شما در چه خانواده ای و با چه شرایطی بزرگ شدید و مسائل خاص زندگی شما درگذشته  چگونه بوده است  . از طرف مقابل نیز بخواهید همان گونه   خودش را  معرفی کند .

 

 دو -  پس از آگاهی  شرح حال و گذشته  طرف مقابل می توانید از نگرش او را درباره  مذهب پرسش کنید  و بپرسید كه مذهب چقدر در زندگی شما نقش دارد  و تا چه اندازه  به آن اهمیت  می دهید ؟ و سپس دیدگاه خودتان را راجع به مذهب  و میزان پایبندی خود را بطور شفاف در این مورد  توضیح دهید  و اگر در باره  مقید ویژه ای به انجام برخی از واجبات و مستحبات هستید   و یا اینکه  در مسیر زندگی خود به دنبال آرمان ها و یا اهداف فرهنگی و مذهبی خاصی  هستید   حتما توضیح دهید  .

سه در باره وضعیت  اقتصادی و امکانات مالی  گفتگو شود

مثلا آقایان توضیح دهند چه امکانات  مالی هم اکنون  خود آنها در اختیار دارند  و  چه امکاناتی از سوی والدین و یا بستگان در اختیار آنها  هست و یا می تواند باشد . ارزیابی واقع گرایانه نسبت به زندگی اقتصادی  خود در آینده  چیست  و از چه راهی  می خواهند به این هدف برسند  لازم است توجه شود که در این باره می بایست  وعده های بلند پروازانه  به شدت دوری کرد .

پس از آن نیز خانم ها می توانند  در این باره  نظر خود را بدون تعارف  بیان کنند و حتی لازم است که  از آنها نظر خواهی شود که توقع آنها در باره رفاه نسبی لازم در  آغاز زندگی زناشویی چیست ؟  و در این باره  با هم بدون هر گونه تعارف و یا خجالت سخن خود را بیان کنید 

 توجه  : تا این جا  اگر  طر ف مقابل از نظر موقعیت زندگی و اجتماعی و خانوادگی و مذهبی ،  مورد پسند شما  واقع شده و امکانات اقتصادی او با اندکی تغییر در حد توقع شما  بوده و یا  خواسته های  دختر  با درآمد شما  هماهنگی داشته باشد به عبارتی دیگر دختر و پسر  از نظر اقتصادی با یکدیگر  همتایی و همخوانی داشته اند  می توان به مرحله بعدی پرسش ها رفت وگرنه می بایست  یا در همین جا توافق حاصل شود  و یا اینکه  در تصمیم گیری با دیگران مشورت کرده و یا از ادامه  روند خواستگاری صرف نظر کرد .

 

چهار  - یکی از نکات بسیار مهم در زندگی زناشویی اصول و ارزش ها و حدو مرزها و خط قرمزهاست  لذا شایسته است  دو طرف برای یكدیگر مشخص كنند كه در روابط بین زن و شوهر از چه اصول و ارزش های پیروی می كنند و خط قرمز اخلاقی و اجتماعی و حتی سیاسی آنها کجاست . و اینکه  چه  ارزش های  در خانواده آنان  حاكم است و تا چه میزان  این ارزش ها را نیز در زندگی تازه خود جاری می كند ؟

 

پنج  -  برای  دختر و پسری كه می خواهند با هم زندگی تازه ای را آغاز كنند بسیار لازم است كه بدانند  در نزد طرف مقابل یك همسر ایده آل  چگونه باید باشد و یا اینكه آیا الگوی مشخصی در این باره در نظر دارد  ؟  لذا می بایست از  طرف مقابل پرسیده شود كه :  به نظر شما یک زن و همسر ایده آل چگونه فردی می تواند باشد  آیا الگوی خاصی در این زمینه در نظر دارید ؟ در اینجا سعی شود افکار ، عقاید ، ایده آل ها و علائق را به طور کاملا جزئی  مطرح شود، آنگاه  صفات ویژگی های  مطرح شده را  با  توانمندی روحی و روانی و عقاید و اندیشه های خود  سنحیده و چنانچه این الگو با نظرات شما در تضاد بود یا تفاوت بسیاری داشت و یا اینكه برآوردن آن در توان شما نبود به صراحت بیان كرده و نظر خود را بگوئید .

شش- امروزه یكی از مواردی كه  می بایست حتما  در جلسه خواستگاری مشخص شود ، شیوه حضور خانم در جامعه و بیرون از خانه است  لذا   هم آقایان می توانند  در این مورد پرسش كنند و هم خانم ها  می توانند  سوال کنند  كه  در صورت ازدواج  انتظار شما  از همسرتان در این باره  چیست به نظر شما  زن باید با چه نوع پوششی در اجتماع ظاهر شود چگونه با مردم معاشرت نماید و یا اینكه  نظرتان درباره  به شاغل بودن زن چیست ؟

لازم به یاد آوری است كه اگر خانمی در هنگام خواستگار و پیش از آن شغلی داشته و به آن علاقه مند هست و برای شاغل بودن برای او  از اهمیت ویژه ای برخوردار است می بایست حتما نظر مساعد مرد را به صراحت دریافت كند  و اگر پیش بینی می كند كه ممكن است  در این باره دچار مخالف شود  می تواند شاغل بودن خود  را شرط ضمن عقد قرار دهند . اما باید توجه داشت كه شاغل بودن زن در دراز مدت آسیب های روحی و روانی به اعضای خانواده و روابط بین آنها به ویژه روابط زن و شوهر وارد می سازد  ضمن اینكه تجربه نشان داده است كه خانم های شاغل از نظر  ظاهر ی وجسمانی بیشتر آسیب می بینند .

هفت   - نکته ای که معمولا در آخر مجلس  مطرح می شود سخن گفتن از

-  برنامه های مهمی است که در زندگی برای خود طراحی نموده اید مثلا  اینکه ممکن است برای ادامه تحصیل ویا  ماموریت شغلی  جابجا شوید و یا اینکه به خارج از کشور سفر کنید .

- بیماری و یا سابقه بیماری خاص و نقص عضو پنهان  که می بایست  در مورد آن توضیح داده شود .

- اتقاق مهمی که در زندگی شما روی داده مانند  نامزدی ناموفقی که داشته اید و یا اینکه در روابط بین  پدر و مادر شما طلاقی صورت گرفته و ...  که می بایست به صورت نه چندان مهم و بسیار عادی مطرح شود 

گام پنجم چگونگی و اولویت بندی برخی موضوعات :

 اگر خودتان گمان می كنید برخی نواقص و كاستی ها و یا نبود برخی شرایط و یا مشگلی  دارید كه ممكن است رغبت طرف مقابل را به سوی شما كم كند و و یا از ازدواج با شما منصرف شود . پیشنهاد می شود به این نكات توجه كنید :

1- سعی شود در جلسه نخست و یا در ابتدای جلسه  مطرح نكنید

1-بگذارید پس از اینكه  طرف مقابل اندكی با امتیازات و توانمندی های شما آشنا شد و یا به ازدواج  اندکی علاقه و تمایل پیدا كرد ، مطرح كنید

2-                       هنگام مطرح كردن آن را در كنار توانمندی های خود مطرح كنید . مثلا اگر پسر همه ویژگی های دختر مورد پسند او بود اما او برخی شرایط را ندارد  مثلا  سربازی و یا اینكه فعلا دانشجو است و شغلی ندارد بهترین شیوه برای مطرح كردن این است این موارد را دركنار توانمندی های خود مطرح كند مثلا بگوید فعلا كه دانشجو هستم و ممكن است در مقطع بالاتر قبول شوم و هم به كار بپردازم و هم تحصیل كنم و اگر چنین نشد خدمت سربازی ما نیمه وقت است و آن هم به دلیل متاهل بودن در محل زندگی مان است و می توانم در حین سربازی به كار هم بپردازم . ،  این گونه بیان كردن بسیار بهتر از این است به صراحت گفته شود كار ندارم و سربازی هم در پیش دارم 

3-                      هنگام گفتند آن را عادی و غیر مهم  جلوه داده و آن  گونه كه در نزد شما مهم تلقی می شود آن را برجسته نسازد .

4-                      در برخی موارد لازم است كه نامی از مشكل برده نشود بلكه عواملی كه سبب ایجاد چنین مشكل شده است  را بیان كرد مثلا فرض كنیم كه پدر دختر خانم  شرط كرده است كه مثلا محل زندگی می بایست  در شهرستان آنها باشد در حالت اگر پسر با این شرط موافق نبود ولی بقیه شرایط و دختر مورد پسند او هست ، لازم نیست به صراحت مخالفت كند بلكه عواملی كه سبب می شود او در شهر دیگر زندگی كند را برای آنها به طور منطقی بیان كند ، مثلا بیان كند كه خواست هر انسانی است كه در جایی زندگی كند كه موجب آرامش همسر و فرزندانش باشد و من هم همین را می خواهم اما اگر امكانات شغلی من فراهم شود و یا امكانات پیشرفت شغلی و تحصیلی من فراهم شود دیگر هیچ مشكلی ندارم . 

توجه داشته باشید: اگر این مباحث در گنجایش یك جلسه نباشد  شما می توانید با توافق از خانواده ها در خواست كنید كه یك  یا دو جلسه دیگر حضوری  و یا تلفنی  و یا از طریق دیگر مانند اس ام اس و ...  با هم گفتگو كنید

البته تجدید زمان  گفتگو هنگامی است که   دو طرف از گفتمانی که تا کنون داشته اند احساس رضایت کرده و تنها برای  آشنایی بیشتر و تصمیم گیری آسانتر  نیاز به  مذاکره بیشتر دارند .

ضمنا در طی این مدت شما می توانید از نزدیك و بخوبی ظاهر و شیوه سخن گفتن و ادب و احترام به طرف مقابل را تاحدودی  آگاه شوید .

پس از اتمام  مرحله خواستگاری  معمولا پاسخ مثبت و یا منفی را  به وقت دیگری موکول می کنند تا   اعضای خوانده  با یکدیگر مشورت نموده و  با توجه به اطلاعات بدست آمده   ارزیابی کرده و پس ازتحقیقات و نتیجه نهایی  را به اطلاع طرف مقابل می رسانند .

گام ششم  -  ارزیابی و تصمیم گیری :

مهمترین بخش خواستگاری ارزیابی و سنجش هاست  که می بایست با دقت مورد بررسی قرار گیرد :

 پس  از این که طی جلسه و یا  جلسات خاستگاری اطلاعات لازم را دریافت شد و همه و بیشتر پرسش های اساسی شما  دریافت شد و پرسش مهمی بدون پاسخ و یا مبهم باقی نماند  ، نبوبت به ارزیابی ویژگی های طرف مقابل  فرا رسیده  و می بایست ،  با یادداشت کردن ویژگی ها مثبت و توانمندی ها  در یک طرف  و نکات منفی و کاستی ها در طرف دیگر و با توجه به نکات زیر  به ارزشیابی  بپردازید.

 نکته نخست  :مهمترین نکته ای که در ارزیابی شما دخالت دارد  وجود گزینه ای دیگر  است .  مثلا اگر دختری که خواستگار جز  خواستگار حاضر ندارد و یا انتظار خواستگار دیگر را ندارد و یا پسری که   گزینه ای که ویژگی های آن  نزدیک به  فرد حاضر باشد سراغ ندارد  می بایست از بسیاری از انتظارات خود  دست بردارد و تنها به  ویژگی های مهم اساسی اکتفاء کند

نکته  دوم  -  در هنگام ارزشیابی به برخی نکات مثبت و یا منفی که ممکن است  تغییر کند توجه داشت مثلا برای دانشجوی سال بالایی که با رشته درسی خوب و از نظر  استعداد درسی و هوشی خوبی برخورد ار است  ،  نداشتن شغل ویا  پایین بودن وضعیت اقتصادی  نکته منفی بالایی نیست  چرا که این وضعیت بسرعت تغییر خواهد کرد  و یا برعکس آن نیز می تواند درست باشد مثلا دانشجویی که بسبب امکانات خوب مالی پدر ادعای  وضعیت خوب اقتصادی می کند اما از هوش و پشتکار پایینی برخوردار است و یا  ولخرج  است  نباید به  روی وضعیت اقتصادی او زیاد حساب باز کرد .

نکته  سوم -    گاهی اهمیت یک نکته  مثبت و یا منفی به اندازه ای است که  برابر ی می کند با تمام نکات دیگر  ، مثلا  گاه نکات منفی  مانند  اعتیاد های گوناگونی (  مواد مخدر ،  شراب ،  قمار ، و حتی بازی با حیوانات ، و.... )‌،  یا برخی بیماری ها ی جسمی و یا روحی و  روانی  و یا برخی از خصوصیات اخلاقی

نکته  چهارم -  در بسیاری از موارد دیده شده است که پدر  و یا مادر و سایر بستگان  پسر در هنگام خواستگاری  قول هایی را مربوط  به محل زندگی و یا  امکانات اقتصادی  و رفع مشکلات و  کاستی ها داده اند  ولی بعدها  به بهانه های گوناگون از جمله  توافق اخلاقی با  دختر و یا پسر خود نداشتن از  انجام آنها خود داری نموده اند  لذا به هنگام ارزیابی  سعی شود بیشتر بر توانمندی های  خود طرف مقابل محاسبه شود و یا لااقل وعده های  بستگان  را  با ضریب بالا محاسبه نشود .

نکته پنجم -  در مواردی ممکن است  طرف مقابل  تمامی شرایط را دارا  بوده و از سوی  والدین زندگی او تامین و تضمین شده است اما  تنها وجود یک  نقصی در جسم و یا روان  او وجود دارد که ادعا می شود که پرشکان سفارش کرده اند  که  با ازدواج این نقص برطرف می شود   می بایست در این گونه موارد حتما و حتما  با پزشکان متخصص  مشورت شده و   با مشاورین  خانواده و ازدواج نیز  مشورت شود .

نکته ششم  - ممکن است  برخی  از  پاسخ ها   راست   نبوده باشد و طرف مقابل در حقیقت  توریه کرده و دو پهلو پاسخ داده است   لذا  پیشنهاد می شود  پرسش هایی که  پاسخ آنها در نزد شما  از اهمیت بسیار بالایی برخورد دارد است را یادداشت نموده و در تحقیقاتی که انجام می دهید  در باره آنها نیز تحقیق کنید ‍

 

گام هفتم  -  تحقیقات  :                                                     

پس از بررسی و ارزشیابی اطلاعات بدست آمده و مشورت  با اعضای موثر خانواده  ،  چنانچه موارد اشتراک بین  دو طرف  و دو خانواده  زیاد بود  برای  ارزیابی نهایی و  صحت اطلاعات  بدست آمده  می باید تحقیقاتی  را انجام داد :

الف-  اشخاص و یا   مکان هایی که می توان از آنها  تحقیق کرد:

1-محل زندگی  ،  و همسایگان ، و کاسب های محل و یا مسجدی ها و..

2- محل کار و همکاران و مسئولان و سرپرستان ،

3-محل تحصیل و همکلاسی ها و هم اتاقی ها و  انجمن ها و نهاد  و کانون ها

3- محل هایی که بیشتر به آنجا می رود مانند هیئت ها ،  باشگاه های ورزشی و یا ..

5-دوستان  قدیم و حاضر و یا خانواده دوستان

6- از خویشان و بستگان  سببی  و در درجه دوم  نسبی

7-واسطه آشنایی شما با این خانواده .

ب - نکاتی که می بایست در تحقیقات از آن ها پرسش نمود :

1- چک کردن اطلاعات اساسی و مهمی که در هنگام خواستگاری بدست آورده اید

2-رفتار و برخورد اجتماعی  طرف مقابل  و خانواده اس و این که  اعتبار خانواده آنها در نزد مردم چکونه است  .

3-سابقه فرد از حیث  سلامت روحی و روانی و اجتماعی و سیاسی و  ازدواجی

آخرین نکته اینکه  هیچ کاری در جهان  اتفاق نمی افتد  جز به خواست خداوند سبحان  می بایست از آغاز  و همچنین در تمامی موارد  از خداوند کمک خواست و او را وکیل خود ساخته و با دعا و راز و نیاز خود  به او توکل باید نمود  و باید دانست  که تمامی انسان ها به مانند  اثر انگشتان شان با هم مختلف هستند و هر کدام خود را محور دیگران می دانند  لذا  می بایست با  تکیه  بر اصول مشترک  موارد  اختلاف را حل کرد  و به سازش رسید .

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 4 اسفند 1396 05:48 ب.ظ
آیا شما فکر می کنید اگر من چند مقاله خود را به عنوان نقل قول نقل قول
من اعتبار و منابع را به صفحه وب شما ارائه می دهم؟ من
وبلاگ در طرحی دقیق به همان اندازه شماست و بازدیدکنندگان من مطمئنا از برخی از اطلاعات شما بهره مند خواهند شد
اینجا اینجا هست لطفا اجازه دهید من بدانم اگر این کار را بکنید
شما. خیلی ممنون
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:35 ق.ظ
What's up every one, here every person is sharing such
know-how, so it's good to read this weblog, and
I used to pay a quick visit this website daily.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:45 ب.ظ
Howdy great blog! Does running a blog similar to
this require a lot of work? I've absolutely no knowledge of programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you
have any ideas or techniques for new blog owners please
share. I know this is off subject but I just needed to ask.
Thanks!
شنبه 14 مرداد 1396 04:38 ق.ظ
It's the best time to make some plans for the future
and it's time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions.
Perhaps you can write next articles referring
to this article. I wish to read even more things about it!
شنبه 7 مرداد 1396 01:21 ب.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and all. However think of if
you added some great images or video clips to give your posts more, "pop"!

Your content is excellent but with images and videos,
this blog could certainly be one of the best in its niche.
Amazing blog!
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:03 ب.ظ
Stunning story there. What happened after? Good luck!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:20 ق.ظ
Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing such things, so I am
going to inform her.
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:35 ق.ظ
Hello are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the
blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any coding
expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:13 ب.ظ
I was suggested this website by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such
detailed about my problem. You are amazing! Thanks!
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:23 ق.ظ
If some one wants expert view on the topic of
blogging then i advise him/her to visit this blog, Keep up the
good work.
جمعه 18 فروردین 1396 11:33 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your
web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your
blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds
and even I achievement you access consistently fast.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 09:52 ق.ظ
What i don't realize is if truth be told how you are now not
actually much more smartly-appreciated than you may be right
now. You're very intelligent. You understand therefore considerably with regards
to this matter, made me for my part believe it from numerous numerous angles.
Its like women and men aren't interested
except it is one thing to accomplish with Lady gaga!
Your individual stuffs outstanding. All the time handle
it up!
جمعه 20 فروردین 1395 06:13 ب.ظ
سلام . خیلی عالی بود و استفاده کردم
دوشنبه 5 بهمن 1394 04:00 ق.ظ
با عرض ادب و احترام
در برخورد و جلسه اول خواستگاری حسی که نسبت به طرف مقابل ایجاد میشود که بخشی از آن مربوط به ظاهر وی هست ( مثبت یا خنثی) در ادامه جلسات تاثیرگذار باشد یا خیر؟
با تشکر از مطالب خوبتون
یکشنبه 23 شهریور 1393 01:35 ب.ظ
با سلام
من خودم متاهل هستم و این مطالب مفید رو به بقیه دوستان پیشنهاد میکنم . اگرچه جزئیاتش کم بود اما کلیاتش کامل و عالی بود
ممنون
شنبه 28 تیر 1393 03:39 ب.ظ
سلام
مشکلاتی که مثلا در شغل وجود دارد و ممکن است از شغل بیرون برویم و مدتی بیکار باشیم را چطوری به طرف بگوییم ؟
یکشنبه 10 فروردین 1393 06:42 ب.ظ
بسیار بسیار عالی بود.
امیدوارم مووفق و پاینده باشید چه در زندگی و چه در تحصیلات.
جمعه 6 اردیبهشت 1392 08:34 ب.ظ
واقعا مرسی عالیه وبلاگتون جواب خیلی ازسوالاتموگرفتم
سه شنبه 8 اسفند 1391 08:27 ب.ظ
درمورد این وعده وعیدا ک خانواده ها میدن چطوری از صحت و سقمش سردربیاریم؟؟مثلا این خواستگاری که اومده الان شغل داره ولی ثابت نیس اما مادرش گفته قراره باباش بازنشست بشه بره جای اون.
زهرا پوستچیان سلام علیک :
به نظرم این مباحث با تحقیق و گفتگوهای دو جانبه و یا دو خانواده فهمیده می شود و یا اینکه می توان صبر کرد تا وضعیت کاری او مشخص شود
سه شنبه 8 اسفند 1391 09:21 ق.ظ
سلام!
مطالب و بلاگت زیبا و جالب بود.اگر می خوای سایت من رو ببینی و با هم تبادل لینک داشته باشیم به این آدرس بیا.با تشکر!
آدرس وبلاگم:www.link118.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


درباره خودم زهرا پوستچیان؟

دانش آموخته حوزه علمیه قم و کارشناس و مشاور امور مذهبی و خانواده و تربیت فرزند و نیزازدواج هستم که سالیانی است که همراز و همدل و راهنمای دختران دانشجوی شده ام .
امیدوارم یک مادر موفق برای فرزندانم و یک همفسر خوب برای همسرم باشم .
خواستم اینجا پنجره ای دیجیتالی را باز کنم تا یار و یاور و سنگ صبور خواهران و دختران گلم باشم

اگر توشه ای برداشتید دعایم کنید
مدیر وبلاگ : زهرا پوستچیان
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :